Kategoria Galeria

Kosovarët kthehen me 4 medalje garuesve dhe 4 licenca ballkanike te gjyqtarëve0

Kosovarët kthehen me 4 medalje te garuesve (një argjendtë dhe 3 te bronzta)nga kampionatit ballkanik për kadet, junior dhe U21 si dhe 4 licenca ballkanike te gjyqtarëve, qe u mbajt në Hercegovi te Malit te Zi.

24991138_380018119109836_6148427000153869600_n

Dren Hajdari i dyti i Ballkanit dhe Yll Cenaj i treti është suksesi i arritur i karateisteve kosovarë në një konkurrencë shumë te fortë në kategoritë e tyre për Juniorë (16-17) kategoria deri ne 61 kilogram dhe U21 deri në 67 kilogram Ylli Cenaj.
25289394_380018209109827_8179937339694858562_n
Dren Hajdari me 4 fitore dhe një humbje arriti te fitojë me plotë meritë medaljen e argjendtë duke lenë pas garues cilësorë te shteteve te ballkanik.

Po ashtu edhe Ylli Cenaj në garën për vendin e tretë (repasazh) arriti te fitoj 3 duele në një konkurrence shumë te fortë.
25158117_380018715776443_7966044120954924071_n
Në ekipore përfaqësuesja e Kosov...

Lexo më shumë

U mbajt shpallja e sportistëve më të mirë për vitin 20160

Në ambiente e hotel Sirius Federata e Karatesë e Kosovës mbajt solemnitet e shpalljes se sportive me te mire për vitin 2016.
Epiteti e me tëmirëve për vitin qe po e lëmi pas u takoi Herolind Nishevcin në konkurrencën e meshkujve dhe Diellza Dragusha në atë te femrave.

Fillimisht te pranishmit i përshëndeti kryetari i Federatës se karatesë se Kosovës Ismet kransiqi, i cili theksoi se “sot do te shpërblejmë me te mirët nder me te mirëve”. Për te vazhduar para të pranishme se me një punë te shkëlqyer te trajnerëve neper klubet këto rezultate do te jene edhe me te mëdha në vitin 2017.

Një fjalë rasti mbajt edhe kryetari i Komitet Olimpik i Kosovës Besim Hasani dhe drejtori i Departamentin te Sporteve Iber Alaj qe premtua një përkrahje edhe me madhe te karates...

Lexo më shumë

Kosova arriti nje medalje te argjendte ne Premier Lige 1 qe u mbajt ne Salzburg te Austrise.0

Alvin Karaqi e rangoi Kosoven ne vendin e 10 nga 59 shtete pjesemarrese. Ishim me te mire se shume shtete fqinje te cilet ne kete aktivitet erdhen me dhjetra garues me shume.

Ne Salzburg te Austrise u mbajt  Turneu nderkombetar I karatese  I Premier Liges 1, ne te cilen morren pjese 59 shtete. Kosova u prezentua me 4 sportiste dhe arriti rezultate te knaqshme.

Alvin Karaqi shkelqeu duke korrur gjithsejt  5 fitore ndersa ne finale humbi nga garuesi kroat. Ky rezultat eshte i vlefshem per FKK  i arritur per heren e pare nga karateistet tane.

Blodin Pakashtica gjithashtu beri luftra te mira ku ne gjiron e pare mposhti kampionin aktual te Frances.
Orges Arifi fitoi luften e pare me rezultat 5:0 nga garuesi I Uelsit ndersa u eliminua nga garuesi Italian ( 0:1).
Fortesa Orana tregoi ...

Lexo më shumë

Dy medalje nga Austrian Junior Open: Orges Arifi i arte ne U 21, -60 kg dhe Melos Gashi I bronzte ne U140

Pas rezultatit te shkelqyeshem te arritur ne Baku nga Alvin Karaqi,
karateistet e Kosoves vazhdojne betejen per rezultate neper arenat
nderkombetare.
Dje dhe sot ne Salzburg te Austrise dy perfaqsuesit e vetem te Kosoves
arriten 2 medalje , prej tyre nje te arte dhe nje te bronzte.
Orges Arifi, edhe kete vit perseriti rezultatet e viteve te kaluara duke
fitura medaljen e arte ne konkurencen e senioreve deri 21 vjeq. Kete
rezultat e arriti ne kumite, ne kategorine deri 60 kg duke mposhtur ne
finale italianin Alibrandi Giuzeppe.
Ndersa medaljen e bronzte e arriti garuesi 13 vjeqar Melos Gashi ne
kumite. Gashi ne luften per vendin e trete ishte me I mire se finlandezi
Virtanen Saku te cilin e mposhti me rezultat 3:0.
Austrian Junior Open eshte nder aktivitete prestigjioze per karateiste
deri ...

Lexo më shumë

Sofje: Orges Arifi i argjendte ne Kampionatin Ballkanik te Karatese0

–  Edhe nje rezultat i karateisteve tane, Orges Arifi i argjendte ne U 21
–  Ambasadori i Kosoves , z. Shpend Kallaba percolli perseafermi kampionatin

Karateisti yne, Orges Arifi, duke mbrojtur ngjyrat e Shqiperise arriti medaljen e argjendte ne Kampionatin Ballkanik te Karatese i cili u zhvillua ne Sofje te Bullgarise.Ne luften e pare mposhti boshnjakun me 3:1, luften e dyte rumunin 5:1, luften e trete serbin me 4:1, ndersa ne finale u ndal nga kroati me rezultat 0:1.Padyshim , eshte ky nje rezultat i çmueshem kur dihet se karateja ballkanase eshte mjaft e forte.

Ne kete Kampionat , me ftese te presidentit te Federates Ballkanik ishte i pranishem edhe presidenti i FKK, z. Fadil Arifi i cili shfrytzoj ratin qe te takohet me te gjithe presidentet e Federates Ballkanike si dhe me pre...

Lexo më shumë