Federata e Karatesë e Kosovës mbajti dy ngjarje shumë te rëndësishme për karatenë kosovare

Gjatë këtij vikend Federata e Karatesë e Kosovës mbajti dy ngjarje shumë te rëndësishme për karatenë kosovare, seminarin për gjyqtarë me rregullat e reja aprovuar nga Federata Botërore e Karatesë dhe Kampionatin e Kosovës për kadetë, juniorë, U21 dhe seniorë.

Seminari ishte obligativ për të gjithë kryetrajnerët dhe trajnerët e klubeve të regjistruar në FKK, gjyqtarët ndërkombëtarë, Ballkanik, shtetërorë dhe kandidatët të cilët dëshirojnë të licencohen ai gjyqtarë nacional dhe zyrtarë të tjerë të FKK-së.

Seminarin e udhëhoqi kryetari i komisionit të gjyqtarëve botërorë Javier Escalante nga Suedia, sekretari i komisionit botërorë Robert Hamara nga Norvegjia, Alois Weisbock nga Austria dhe Franqeska Marquez nga Spanja.

Të njëjtit ishin te p...

Lexo më shumë

Të parët e gjyqtarëve te botes Javier Escalante dhe Robert Hamara përsëri në Kosovë!

Federata e Karatesë e Kosovës si gjithherë edhe kësaj radhe do të vazhdoj me synimet e saja në lidhje me ngritjen e kapaciteteve profesionale të Karatesë, duke zhvilluar trajnime, seminare të ndryshme duke i mundësuar çdo pjesëtari të saj të avancohet në nivele kombëtare dhe ndërkombëtare.

Federata e Karatesë e Kosovës respektivisht komisioni i gjyqtarëve do të organizojë seminarin e radhës për të gjithë anëtarët e FKK-s, me datën 7-9 Shtator 2018, seminari do të udhëhiqet nga kryetari i komisionit të gjyqtarëve botëror Javier Escalante dhe sekretari i komisionit të gjyqtarëve botëror Robert Hamara.

Seminari do të jetë obligativ për të gjithë gjyqtarët, trajnerët, zyrtarë të FKK-s...

Lexo më shumë

Dy garues kosovar në Kampionatin Botëror për Universitete në mesin e 33 Universiteteve te botes

Përfaqësuesja e Kosovës në Karate po përfaqësohet me dy garues në Kampionatin Botëror për Universitete në mesin e 33 Universiteteve te botes qe do mbahet në Kobe-Japoni 2018.

37300492_1769193759784208_4147189733476270080_n

Ekspedita qe do te përfaqëson Federatën e Sporteve Universitare dhe Federatën e Karatesë se Kosovës në ketë kampionat përbehet nga sekretari i përgjithshëm i FKK-së, Nazmi Gashi me garuesit Alvin Karaqi dhe Elhami Shabani qe njëherazi janë edhe student te Universitetit “Hasan Prishtina” të Prishtinës.

Alvin Karaqi do te marr pjesë në disiplinën e kumiteve në kategori deri në 84 kilogram ku për kundërshtar do te ketë garuesin nga Japonia, Kamaguchi Koki.

37308849_1769193919784192_255217264649830400_n

Po ashtu edhe Elhami Shabani për kundërshtar do të ketë garuesin nikoqir nga Japonia Sakiyama Yusei, ne kategorinë deri ne 75 ...

Lexo më shumë

Nga Turqia Open 18 medalje (prej tyre 5 te arta, 6 argjendta dhe 7 te bronzta)

Klubet e Federatës se Karatesë e Kosovës u paraqiten me 34 garues në turneun ndërkombëtar “Turqia Open” qe u mbajt në Turqi, ku morën afër 40 klubeve.

Kosova u rendit e dyta në bazë te medaljeve te fituar gjithsejtë 18 medalje (prej tyre 5 te arta, 6 argjendta dhe 7 te bronzta).viber01 image

Kjo është edhe një paraqitje shumë e mirë e karateistëve kosovarë ne garat ndërkombëtare.

viber image

Garuesit tanë morën pjesë në dy disiplinat kata dhe kumite në kategoritë e  grupmoshave te ndryshme, ku morën pjesë afër 1200 garues.

Medalje te arta:

Ekipore  -vendi parë kadetë (14-15 vjeç), (Rigon Baruti, Dren Ibrahimi, Elton Musliu, Omer Sahiti)

Ekipore 13 vjeç (Rinor Avdullahu, Eron Gashi, Fatjon Bajrami dhe  Kujtim Thaqi)

Isra Sahiti -8 vjeç në deri 25 kg

Fatjon Bajrami,  në ...

Lexo më shumë

Një medalje e argjendtë dhe 3 medalje te bronzta nga Kupa Botërore dhe Liga Botërore për te rinj

Ka përfunduar Kupa Botërore dhe Liga Botërore për te rinj qe u mbajt në Umag t Kroacisë ku Përfaqësuesja e Kosovës në Karate u paraqit me 32 garues.

Një medalje e argjendtë dhe 3 medalje te bronzta janë bilanci i përfaqësueses së Kosovës në Kupën Botërore dhe Ligen Botërore për te rinj qe u mbajt në Umag te Kroacisë nga 1 deri 8 korrik.

web

Betim Maliqi, me një paraqitje te shkëlqyer arriti te fitojë medaljen e argjendtë në Ligen Botërorë për te rinj, ai ketë e arriti në kategorinë e juniorëve deri në 68 kilogram në një konkurrencë shumë te fortë...

Lexo më shumë

Shpresat e Kosovës 2018, do të mbahen në Ferizaj

Njoftim,

Njoftojmë te gjitha klubet qe janë te regjistruara në Federatën e Karatesë e Kosovës se me datën 15.04.2018 (e diele) do te mbahet turneu Shpresat e Kosovës 2018, për grupmoshat e reja 7 vjeç deri tek juniorët, në dy disiplinat kata dhe kumite.

Llogo_Shpresat2018

Te drejtë pjesëmarrje kanë te gjitha klubet të cilat kanë kryer obligimet ndaj Federatës se Karatesë e Kosovës (kotizimin dhe regjistrimin e garuesve për vitin 2018).

Shpresat e Kosovës do të mbahet në Ferizaj në Palestrën e Sporteve “Bill Klinton”, duke filluar nga ora 10:00.

Organizatori teknik i kësaj gare është klubi i Karatesë Sharri nga Ferizaj, ku bordi i FKK-së falënderon për ketë organizim.

U rikujtojmë se grupmosha 7, 8 dhe 9 vjeç do te marrin pjesë vetëm në kata, ndërsa mbi 10 vjeç edhe kumi...

Lexo më shumë

Mitrovica nikoqire e Kampionatit të Kosovës në Karate për kadetë, juniorë, U21 dhe seniorë

Te nderuar trajner dhe përfaqësues te klubeve

U njoftojmë se Kampionati i Kosovës në Karate për kadetë, juniorë, U21 dhe seniorë (femra dhe meshkuj) do te mbahet me 1 prill ( e diele).

15241802_100589317101899_2039622619044107284_n

Kampionati do te mbahet ne Palestrën e Sporteve Minatori ne Mitrovicë, për shkak te termineve te zëna në Pallatit te Rinise dhe Sporteve. Organizator teknik i Kampionati do te jete klubi i Karatesë Mitrovica.

Garat do te zhvillohen ne dy disiplinat kata dhe kumite duke filluar nga ora 11:00, ndërsa matjet zyrtare do te mbahen nga ora 10:00, ku njoftojmë gjitha klubet se toleranca do te jetë vetëm 1 kilogram (plus dhe minus). Andaj, kërkojmë nga gjithë garuesit te kenë kujdes në peshat e sakte sepse do te diskualifikohen nga Kampionati nëse nuk kanë peshën e saktë me paraqitje në gara...

Lexo më shumë

Federata e Karatesë e Kosovës do të mbajë seminarin dhe provimin shtetëror për gjyqtarë0

Njoftim,

Komisioni i Gjyqtarëve pranë Federatës së Karatesë e Kosovës do të mbajë seminarin dhe provimin shtetëror për gjyqtarë, i cili do të mbahet me datën10 mars 2018 në Matiqan, në shkollë amerikane “Prishtina High School”

Seminari dhe provimi ndahen në dy pjesë:

gjyqtare

  • Seminari dhe provimi teorik – kumite dhe kata.
  • Seminari dhe provimi praktik – kumite dhe kata.

Seminari teorik dhe praktik është i detyrueshëm për të gjithë gjyqtarët.

Për kandidatët të cilët dëshirojnë të i nënshtrohen provimit është e detyrueshme të ndjekin seminarin teorik dhe praktik është pa pagesë (falas).

Në provim mundë të hyjnë kandidatët të cilët: nuk posedojnë licenca, dëshirojnë të avancojnë liçencat apo të ri liçencohen, (kandidatëve të cilëve ju skadon afati i lic...

Lexo më shumë

Federata e Karatesë e Kosovës, tani me ka 3 Gjyqtarë me licenca botërore0

Dy gjyqtarët nga Kosova morën licenca botërore në provimin e mbajtur në Dubai.

28169922_10156038955843398_186565999_o

Federata e Karatesë e Kosovës sjell një dhuratë nga Dubai për 10 vjetorin e Pavarësisë së Republikës së Kosovës.

28109266_10156038958918398_1959490010_n

Në provimin e mbajtur në Dubai për licenca botërore dy gjyqtarët nga Kosova arritën të licencohen dhe atë, Besim Ilazi morri licencën botërore në “KATA JUDGE B” i njëjti vitin e kaluar morri licencë në “KUMITE JUDGE B” dhe Besart Vitia për herën e parë hyri në provim dhe morri licencat në dy disiplinat “KUMITE dhe KATA JUDGE B”.

28052701_10156038960938398_1008794256_n

Vlen te theksohet se Federata e Karatesë e Kosovës tani me ka 3 Gjyqtarë me licenca botërore në dy disiplinat...

Lexo më shumë

Edhe FKK-ja në Festivalin Olimpik PyeongChang 2018 dhe Panairin e Sportit

Është hapur edhe zyrtarisht Festivali Olimpik PyeongChang 2018 dhe Panairi i Sportit 2018, aktivitete këto që po organizohen nga Komiteti Olimpik i Kosovës dhe që lidhen me shënimin e 10-vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës.

viber image0
Hapja e Festivalit është bërë nga nënkryetari i parë i Komitetit Olimpik të Kosovës, Memli Krasniqi, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe ministri për Kulturë, Rini e Sport, Kujtim Gashi. Aktivitetet po mbahen në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Të pranishëm në hapje ishte edhe Federata e Karatesë e Kosovës me garues nga klubet të kryeqytetit, ku një demonstrim shumë te mirë beri Emira Maqedonci nga klubi As Prishtina vetëm 7 vjeçare, ku i pranishëm ishte edhe kryeparlamentari Kadri Veseli.

viber image

D...

Lexo më shumë